- Посещения: 5559
Драги Читатели!
За всяко начинание е необходимо съсредоточаване. Съсредоточаваме мисли и енергия, събираме достъпни средства, пособия и помощници, за да постигнем жадуваната цел, за да осъществим своето намерение, да доведем дадено решение докрай. Съсредоточаването е необходимо и при всяка наука, когато искаме да узнаем, да преживеем, да познаем нещо ново. Ако животът представлява непрекъснато учене на нови неща, то има ли нещо друго, което да изисква повече съсредоточаване?
Противоположното на съсредоточаването е разсейването, липсата на концентрация, блеенето, невниманието. Не без причина пиша за това в уводната статия към новата „Арка”. Твърде често чуваме, а и сами казваме, че бързането и прекалено многото задачи правят живота ни по-труден. Това не означава, че живеем по-лошо, а означава, че в бързината и гонитбата често губим от поглед целта, към която искаме да се стремим. По пътя изникват други цели и целички, които поглъщат и отвличат нашето внимание от същественото.
Можем да се научим да се връщаме към съсредоточаването. Можем да си го възвърнем във всеки момент, когато искаме да проверим посоката, която сме поели, и съдържанието, което изпълва нашия живот.
Това изобщо не изисква дълбока медитация. И все пак съсредоточаването има няколко общи черти с нея. Например външните условия. Най-напред премахваме целия шум около нас. Изключваме радиото, телевизора, телефона. Отдалечаваме се от разговарящите хора. Самите ние спираме да говорим. Вместо това можем да започнем да пишем. Даваме си време, по-малко или повече, но без прекъсване отвън. Нека продължи дотогава, докато съсредоточаването изхвърли от главата ни целия боклук. Нека в мислите ни се намери място за това, върху което искаме да се съсредоточим.
Често пъти това са въпроси, които трябва преди всичко да бъдат формулирани наново по конструктивен начин. Вместо: „И какво ще правя сега?” нека попитаме: „Това наистина ли е мой проблем?” „От какво трябва да започна да решавам този проблем?” „С кого си заслужава да се посъветвам?” „Какво ще направя, ако не успея веднага да реша проблема?” „Как да намалим неприятностите, възникващи от този проблем?” По този път, съсредоточавайки се, ние не се стремим веднага към разрешаване на проблема, но вече го виждаме в практична и положителна светлина.
Есента и зимата благоприятстват за съсредоточаването. В нашия климат, когато природата е обгърната от сънливост, човек изглежда някак си по-естествено, когато върви бавно, разположил се е в удобен фотьойл, замислен, изцяло съсредоточен. Нека и ние през тези утихнали месеци да успеем да осъществим възможно най-много съсредоточени размисли, планове и решения.
И нека в това ни помага четенето на интересни текстове в този брой на „Арка”.
Ева Войдилло-Ошатинска
директор на Регионалната програма “Alcohol& Drug”
на Фондация “Стефан Батори”
Още статии …
- Скъпи Приятели – Анна Швед
- Борбата със зависимостите е основен приоритет – Димитър Бахчеванов
- Школа за консултанти – П.П.
- Усещахме топлината на сърцата ви – Валери Т.
- Първата българска конвенция на АА
- Underground пътепис – Петър Василев
- Място на АА в лечебните програми за зависими – Иван Добринов
- Анонимните алкохолици се изповядват в гараж – Златина Стефанова
- Добра психотерапия – Ева Войдило, превод Йорданка Илиева-Цъган
- За наркоманите с любов – Албена Иванова
- Ерос и танатос – о. Марио Йонов
- Приказка за Топлото-и-Пухкаво
- Да обикна себе си
- Една за мама, една за тате... – П.М.
- Размишления – Памела Масшард, превод А. Иванова
- Да оздравееш от зависимостта – Ева Войдило
- Първият ден на остатъка от моя живот – Халина Зажецка
- Алкохоликът е болен човек
- Щом аз можах, и ти ще успееш
- Един поглед на АА, отстрани – Лали
- До госпожа Ева Войдило...
- Хората пишат стихове...
- Моята история – Павел
- Чудото става... – Александър (АА, България)
- Вода, въздух, слънчева светлина – Албина (Ал-Анон, Русия)
- ИНФОРМАЦИЯ ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ГРУПИ ЗА ВЗАИМОПОМОЩ
Страница 1 от 27