Ако животът е пътешествие, то най-важното нещо в него е изборът на пътя.
На хората, които страдат заради зависимостта – собствената или на близките си – предлагаме път към здрав, трезвен живот. Това е път на духовно развитие. Той е изпробван от много възстановили се хора метод за по-добър живот и е доста по-ефикасен от такива начини за справяне с проблема като упражняване на аскеза, самотно отшелничество, бягство от алкохол или наркотици в някакво фанатично боричкане със самия себе си, или – още повече – безнадеждни опити за възвръщане на контрол върху химическото вещество или обсесивното поведение.
Духовната програма на 12-те Стъпки на Анонимните алкохолици, приспособена също към други зависимости, е нашият пътепоказател. Взаимопомощта и професионалната терапия, консултациите, мотивирането, предотвратяването на рецидиви, стремежът към подобряване качеството на живота и функционирането на цялото семейство – това са пътечки, съединяващи се в един път, който се опитваме да предоставим на хората, търсещи помощ във връзка с проблема на зависимостта.
12-те Стъпки са програма на хиляди групи за взаимопомощ по целия свят, а като философия и основа се явяват също главен елемент на повечето ефикасни професионални програми за лечение на зависимостите. Mногогодишният ни опит показва, че най-добрата формула за нашите пациенти е сътрудничеството, съдействието и взаимното допълване на професионалната помощ и взаимопомощта. Най-опасни и най-вредни за пациентите са съперничеството и борбата помежду тези две направления, които имат всъщност еднакви цели и еднакви ценности, а се различават само по обсега на действията и методологията. В името на това съдействие в този брой посочваме примери за действия, идеи и начинания, служещи за възстановяването на зависимите хора, техните семейства и всички, които търсят помощ във връзка със зависимостта.
Ева Войдилло-Ошатинска
директор на Регионалната програма “Alcohol& Drug”
на Фондация “Стефан Батори”
Влизането на България в Европейския съюз (честито, драги съ-европейци!) със сигурност рано или късно (пожелаваме ви да е възможно най-рано!) ще резонира и върху системните решения за справяне с проблемите на зависимостите в страната. Това е добра прогноза не само за хората, страдащи заради алкохола или други психоактивни вещества и техните изтормозени семейства. Тази перспектива дава също шанс на АА и други движения за взаимопомощ да намерят най-после официално признание и съответно автономно място в новата система, както стана в много други държави. Няма начин в България да не се изгради една цялостна система за решаване на проблемите свързани с алкохола и наркотиците на различни нива – като лечение, профилактика, обучение. И няма начин – независимо от това, кои терапевтични направления ще преобладават в лечебните заведения – да не се разбере тогава потенциалът на АА, АН, Ал-Анон и др. за подпомагане на възстановяването на трезвеещите зависими. Защото дори в най-богатите държави няма такава система на здравеопазване, която да е в състояние да осигури на клиентите си обгрижване за дълги години – а всички знаем, че възстановяването от зависимостта е именно многогодишен процес. Тук групите за взаимопомощ и Програмата на 12-те Стъпки са чудесна, ефикасна и – което не е за пренебрегване от една млада европейска държава – евтина възможност, която си струва да се предостави на гражданите (такива идеи вече се зараждат на българска почва, говори за това един от текстовете в броя)... Дано тези предсказания да се сбъднат, приемете ги като новогодишните ни пожелания, заедно със статията на Ева Войдилло “Да благоприятстваме на щастието”.
В този брой “АркА” ще намерите обаче много доказателства, че положителните промени в областта на помагане на зависими и съзависими хора в България вече отдавна са започнали и продължават все по-устремено. Много ярко свидетелства за това фактът, че преводните текстове в броя са по-малко от всякога, че за всеки пореден брой получаваме все повече ваши материали, отразяващи вашата работа и постижения. Предлагаме ви нова рубрика “Представяме...”, в която показваме реално действащи и проверени вече форми на помощ. В рубриката “Прочетено в нет@” може да видите колко бързо и успешно се развива виртуалната взаимопомощ; в традиционната част “Направо от сбирка” пак ще прочетете вълнуващи истории на хора, които с личния си опит доказват, че винаги има шанс с помощта на АА да сменим кошмара на алкохолизма с един нов, пълноценен живот. Оптимистичен е също фактът, че в списъка на българските групи за взаимопомощ се появяват нови групи. От преводите ви препоръчваме специално интересното интервю за “кръстосани” зависимости (втората му част ще намерите в следващия брой) и откъси от книгата на Виктор Ошатински “Рехаб”, която всеки момент ще излезе на български език в превод на нашия приятел и сътрудник Васко Петров.
Благодарим много на всички, които съдействаха за възникването на този брой и както винаги ви пожелаваме една (и не само една!) щастлива, ползотворна, суха Нова година.
Анна Швед
редактор на българското издание на “АркА”
Страница 1 от 40